Wysokie ceny noclegów nad morzem spowodowały rezygnację z wyjazdu wielu rodzin. Doskonałą alternatywą dla morza mogą być czyste góry. Rozbudowana baza noclegowa w Szklarskiej Porębie pozwala na komfortowy pobyt w górach za przystępną cenę. W pełni wyposażone apartamenty w Szklarskiej Porębie pozwalają na długie pobyty. Dla dzieci i młodzieży w okolicy znajduje się wiele atrakcji. Całym rodzinom zapewne spodoba się najwyższy Park Zabaw na dolnym śląsku Park Siruwia zwany ogrodem japońskim. W cenie biletu można obejrzeć przepiękny ogród japoński położony 600 m n.p.m , w którym znajduje się około 3000 krzewów w 80 różnych odmianach.
W ogrodzie połączono krajobraz i roślinność Karkonoszy z orientalnymi roślinami i motywami Wschodu. Szczególne miejsce w ogrodzie poświęcono drzewkom bonsai, niektóre okazy liczą ponad 100 lat i zostały przywiezione z Japonii. Planując wyjazd na cały dzień warto zabrać ze sobą posiłek, który z powodzeniem można przygotować w kuchni wynajmowanego apartamentu w Szklarskiej Porębie. Długi pobyt bez jedzenia może zmęczyć młodych i stać się dla nich męczący. Dostępna na miejscu kawiarenka serwująca japońskie smaki może nie przypaść do gustu młodszym członkom rodziny. Najciekawszą atrakcją dla młodzieży bez wątpienia będą 10-metrowe zjeżdżalnie czy linowe wieże spinaczkowe. W całym parku znajdziemy dziewięć zjeżdżalni oraz plażę z leżakami. Młodzieży i dorosłym z pewnością spodoba się także muzeum „Samuraj – rycerz dawnej Japonii” z największą w Polsce prywatną kolekcją japońskiej zbroi.
Warto zobaczyć także kolekcję lalek japońskich z różnych epok i w różnych stylach. Laleczki najczęściej darowane są Japończykom w dzieciństwie i towarzyszą im jako amulet chroniący przed złymi mocami przez całe życie. Uważane są przez Japończyków jako przedmioty magiczne związane ze światem duchowym. Z apartamentów w Szklarskiej Porębie do Parku jest około 25 kilometrów, można dojechać na miejsce samochodem kierując się w stronę Jeleniej Góry. Dojazd według mapy Google powinien zająć nie więcej jak 24 minuty. Osoby nie podróżujące samochodem mogą dojechać na miejsce komunikacją miejską, jadąc autobusem linii 4. Wybierając ten rodzaj przejazdu trzeba liczyć się z dość długim spacerem, po drodze zwiedzając wodospad Podgórnej. Jest to trzeci pod względem wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy. Wody potoku Podgórna spadają z 10-metrowego progu skalnego dwiema kaskadami do kotła eworsyjnego.